Výraz vznikol z latinského slova „celulitis“, čo znamená „zápal buniek“. Pomerne výstižný je laický názov „pomarančová koža“, presne charakterizujúci vzhľad kože človeka trpiaceho celulitídou. Alternatívna medicína ju popisuje ako hromadenie odpadových látok v tkanivách. Tieto nečistoty sú vo vačkoch väznené medzi tukovými bunkami a väzivom.
V postihnutých miestach sa tukové bunky spájajú do hroznovitých strapcov, stláčajú cievy a tlačia aj na horné vrstvy kože. Zhoršené prekrvenie bráni na jednej strane zásobovaniu buniek dôležitými výživnými látkami, na druhej strane sa spomaľuje vylučovanie odpadových látok lymfatickými cestami. V tukových bunkách sa tieto splodiny metabolizmu zadržiavajú, čo má za následok zväčšovanie ich objemu, a to sa napokon prejaví na povrchu kože. Výsledkom sú neestetické preliačeniny a kopčeky pripomínajúce kôru pomaranča.
Pri liečbe celulitídy je potrebné vyzbrojiť sa značnou mierou trpezlivosti. Boj s celulitídou je zložitý a často aj pomerne zdĺhavý proces a môže byť úspešný len pri komplexnom prístupe.Dôležitá je strava s dostatkom zeleniny, ovocia  a  celozrnných produktov. Vhodné sú aj  jednodenné  očistné pôsty. Pri liečbe celulitídy je dôležitý pitný režim a pravidelný pohyb. Cieľom je rozprúdiť lymfu, aby odvádzala z tela toxíny. Tok lymfy významně podporíme aj masážami. Vhodné sú  masáže nasucho pomocou  rukavice zo sisalu. Výborné sú aj lymfatické masáže.K lymfatickým   masážam, ale aj  k masážam, ktoré prevádzame doma sa osvedčili

masážne oleje
:  Celulinie - Saloos Naturcosmetic

Súčasťou programu boja  proti celilitíde by mali byť aj očistné a detoxikačné kúpele

kúpeľové oleje :  Červený pomaranč,  Jalovec, Mandarinka - Saloos Naturcosmetic

Velmi účinné na celulitídu sa osvedčili aj sprchy s rýchlou zmenou teploty vody. Na  sprchovanie sú  vhodné

sprchovacie oleje:
 Celulinie, GrepSaloos Naturcosmetic

Či je možné celulitídu vyliečiť alebo nie, na to nepoznáme odpoveď. Najlepšie je jej predchádzať. A keď ňou už trpíme, treba si uvedomiť, že neexistujú zázračné cesty, len jedno riešenie a to je boj všetkými možnými spôsobmi. Chce to vytrvalosť, vôľu a chuť na sebe pracovať.